Galdghopiggen

Wyprawa na Galdghøpiggen – najwyższy szczyt północnej Europy. Opis, porady praktyczne, ceny. Autorami są Gosia i Michał.

Góry skandynawskie – system górski w zachodniej i południowo-zachodniej części półwyspu Skandynawskiego rozciągają się na długości blisko 1800 km. Charakterystyczny krajobraz tworzą U-kształtne, długie doliny polodowcowe, nawet latem zamarznięte jeziora, oraz lodowce schodzące w wysokich szczytów. Naszym głównym celem stał się – Galdhøpiggen – najwyższy szczyt w północnej Europie – 2469 m npm.

Uwagi wstępne

Norwegia jest krajem drogim, płaci się tu niemal za wszystko i na każdym kroku np. za ciepłą wodę na kempingu, (10 Nok – 5 minut pod prysznicem) za przejazdy przez niektóre tunele, mosty oraz za wszystkie promy na drodze (czasem cena może sięgnąć 110 Nok).
B e z p ł a t n e są natomiast drogi i w wielu miejscach noclegi(!) A l l e m a n n s r e t t e n – czyli powszechne prawo każdego człowieka do biwakowania w dowolnym miejscu, jeżeli jest ono oddalone co najmniej 150 m od zabudowań lub drogi, nie znajdują się na terenie prywatnym, oraz czas pozostania nie będzie dłuższy niż 48 godzin.

  • Dojazd: Z naszych doświadczeń wynika, że przejazd samochodem jest najtańszy. Cena benzyny i ON w Norwegii jak i Szwecji zbliżona jest do polskiej. Kolej nie jest rozwiązaniem dobrym.
  • Mapa: np. 'Jotunheimen Vest’ 1:50 000 – wydana przez Statens Kartverk (istnieje też część druga 'Jotunheimen Aust’) cena – ok. 90 Nok / szt.
  • Pogoda: jak nie pada – to chyba jest ładnie. Sami Norwegowie nie wiedzą jaka pogoda jest tu typowa w okresie lata. W zasadzie każda.
  • Informacja Turystyczna: Lom – od 15 VI do 30 VIII tel. 61212990 fax. 61212995 lomtour@online.no, http:// www.visitlom.com

Wyruszamy…

norwegia_aaaBardzo zła pogoda pokrzyżowała nasze plany przejścia z miejscowości Elveseter (754 m npm) przez Juvasshytta
(schronisko na wysokości 1850 m z którego codziennie o godzinie 10:00 i 11:00 wyruszają zorganizowane grupy z przewodnikami by przechodząc przez lodowiec Styggebrean wejść na Galdhøpiggen) do Spiterstulen
schroniska położonego na wysokości ok. 1100 m npm przy którym znajduje się kamping.
Juvasshytta – tel. 61211550

Po lodowcach wolno poruszać się tylko z przewodnikiem.

Tak więc pierwszy dzień w górach tracimy na przeniesie się do Spiterstulen (oddalonego 16 km od miejscowości Glitterheim, oraz 30 km od Lom) skąd zaczyna się druga oznakowana droga prowadząca na Galdhøpiggen której przejście nie wymaga towarzystwa przewodnika. Noc spędzona na kampingu – co umożliwia korzystanie z toalety – oczywiście płatnej kosztuje 100 Nok za 2 osoby + namiot (pokój dwuosobowy – 425 Nok).
Drugiego dnia decydujemy się na wejście na Galdhøpiggen. Dość dobrze oznaczony szlak znakowany malowanymi na kamieniach literami T prowadzi najpierw ostro do góry potem wejście robi się łatwiejsze. Wchodzi się na Svellnose (2272 m npm), następnie Kailhaus Topp (2355 m npm) ostatnie podejście prowadzi przez fragment lodowca Pigg (piggbrean) który sięga samego szczytu Galdhøpiggen (2469 m npm).

norwegia_aabW drodze na szczyt kilkakrotnie przechodzi się przez płaty śniegowe. Nawet w przyzwoitych butach bywa czasem bardzo ślisko (komfort wchodzenia mogą zapewnić raki). Na szczycie znajduje się niewielki budynek w którym nie można spędzić nocy – można się jednak napić czegoś ciepłego). Cała droga (wejście i zejście) rozpisana na 6 godzin – nam zajęła 8. Noc spędzamy w pobliżu Spiterstulen – rozbijając się 1 km od schroniska unikamy niewygodnych wydatków.
Drugi dzień to licząca 5 godzin przeprawa przez typową polodowcową dolinę Visdalen. Kłopotów może przysporzyć niemal całkowity brak mostów i kładek na rzekach wypływających spod lodowców – w zasadzie cały park jest w niewielkim stopniu zagospodarowany co utrudnia poruszanie się po nim, pozwala jednak całkowicie zapomnieć o cywilizacji (w połowie drogi udaje nam się zobaczyć małe stado reniferów).
Dzień kończymy w rejonie schroniska Leirvassbu (nocleg w cenie 120 Nok, jeżeli nie ma miejsc w pokojach wieloosobowych należy liczyć się z kosztem ok. 220 Nok). Dzień trzeci wiedzie przez doliny Gravdalen i Storutledalen. Droga ta rozpisana jest na 6 godzin. Jak w całym parku narodowym Jotunheimen otaczają nas lodowce, wodospady i wspaniała cisza.

norwegia_aaf

 

Na nocleg obieramy początek doliny Utledalen ok. 3 km dalej znajduje się schronisko Skogadalboen (831 mnpm).
Kolejny dzień rozpoczynamy od długiego wejścia doliną Gjertvassdalen na wysokość prawie 1500 m n.p.m. Ze względu na złą pogodę rezygnujemy z wejścia na szczyt Fannaraken (2068 mnpm). Przejście do miejscowości Turtagro zajmuje około 5 godzin.
Z mieszanymi uczuciami wracamy do cywilizacji…

Gosia&Michał 2001