Chorwacja – ogólnie

Dawno, dawno temu Pan Bóg postanowił podzielić tereny między ludzi żyjących na ziemi. Było tak wiele pracy, że Pan Bóg zapomniał o Chorwatach. Gdy zrozumiał swój błąd oddał im to co zostawić miał dla siebie. [Legenda chorwacka].

Obszar: 56 538km2,
Ludność: 4 676 865,
Stolica: Zagrzeb
Języki: chorwacki 96%, inne 4% (w tym: włoski, węgierski, czeski, słowacki, serbski, słoweński, bośniacki i niemiecki)
Religia: katolicy 76,5%, prawosławni 11,1%, muzułmanie 1,2%, protestanci 0,4%, inni i nieznanego wyznania 10,8%
Waluta: 1 chorwacka kuna (HRK) = 100 lip, 1 EUR = 7.3 Kuny, 1 USD = 6. Kun, 1 Zł Pol = 1.6 Ku

Historia i współczesność

Przodkowie współczesnych Chorwatów pochodzili z obszarów wielkich stepów nadczarnomorskich. W VI w. osiedlili się na terytoriach obecnej Chorwacji. W X w. utworzyli niezależne państwo, którego pierwszym królem (w 925) został Tomisław. Królestwo nie przetrwało długo, w 1102 połączyło się z Węgrami unią personalną. Po węgierskiej klęsce pod Mohaczem w 1526 chorwacka szlachta uznała za swego króla Ferdynanda Habsburga. Pierwsze 200 lat panowania Habsburgów upłynęło pod presją zagrożenia ze strony Turków. Po XVIII w. potęga osmańska znacznie osłabła, wzmógł się natomiast wpływ niemiecki. nacjonalizm. Po podziale cesarstwa austro-węgierskiego w 1867 Chorwacja znalazła się w węgierskiej strefie wpływów.

Po ostatecznym upadku cesarstwa Austro-Węgier, w 1918, Chorwacja przyłączyła się do Królestwa Serbów, Chorwatów, Słoweńców, które miało zjednoczyć Słowian południowych. W 1939 kraj uzyskał autonomię w ramach Jugosławii. W 1941 władzę przejęło prawicowe, faszystowskie ugrupowanie (Ustaąe) pod przywództwem Ante Paveliča. Chorwacja wystąpiła z federacji Jugosławii, ogłosiła niepodległość. Podczas II wojny światowej Ustasze dopuścili się wielu zbrodni, szczególnie na chorwackich Serbach. W 1945 Chorwacja została włączona w skład Jugosławii. Po śmierci Tity, w 1980, siła rządu federalnego znacznie osłabła. W całej Jugosławii zapanował wielki chaos gospodarczy i polityczny.

Chorwacja ogłosiła niepodległość 25 VI 1991, w następnym miesiącu inwazja serbska zapoczątkowała wojnę domową. Chorwacja została uznana jako niezależne państwo przez Wspólnotę Europejską w styczniu 1992 i przyjęta w poczet członków ONZ w maju 1992.

Chorwacja jest krajem pełnym kontrastów. Na jej obszarze znajdują się zarówno rozległe urodzajne niziny (Slawonia), tereny górzyste (Gorski Kotar), pasma gór (Velebit) i malownicze jeziora i wodospady (Jeziora Plitwickie). Największą atrakcją dla turystów jest Wybrzeże Adriatyckie z tysiącem wysp, wysepek, półwyspów, zatok, które ma długość 5790 km i jest oddzielone od lądu pasmami Gór Dynarskich, zbudowanych z wapieni. Góry te są miejscem, na którym niezmiernie intensywnie rozwijają się zjawiska krasowe (kras). Na olbrzymich obszarach ukazuje się naga powierzchnia skał wapiennych, niezwykle gęsto rozcięta krasowymi żłobkami. Na płaskowyżach znajduje się mnóstwo lejków krasowych.

Adriatyk

Sporą atrakcją dla turystów jest Wybrzeże Adriatyckie z tysiącem wysp, wysepek, półwyspów, zatok, które ma długość 5790 km i jest oddzielone od lądu pasmami Gór Dynarskich, zbudowanych z wapieni. Góry te są miejscem, na którym niezmiernie intensywnie rozwijają się zjawiska krasowe (kras). Na olbrzymich obszarach ukazuje się naga powierzchnia skał wapiennych, niezwykle gęsto rozcięta krasowymi żłobkami.