Korcula

KORCULA

Trzecia pod względem wielkości wyspa Archipelagu Dalmacji. Górzysta, porośnięta lasami jest oddzielona od półwyspu Peljasac wąską cieśniną. Na cyplu, na północno-wschodnim krańcu wyspy leży idylliczne, średniowieczne miasteczko Korčula. Wspaniałe kościoły i klasztory oraz gotyckie pałace przypominają czasy wenecjańskie

Średniowieczne historyczne centrum miasta jest usytuowane nad morzem na cyplu i otoczone pierścieniem fortyfikacji. Malownicze położenie, średniowieczne uliczki, kościoły i place sprawiają, że miasto to jest nazywane „Małym Dubrownikiem”. Przybijają tu promy z Rijeki i Dubrownika oraz statki z leżącego naprzeciwko na półwyspie Peljesac Orebicu. To w Korculi według legendy urodził się Marco Polo i tu znajduje się jego dom. Stare Miasto wybudowano według ścisłego planu. Od prostej głównej ulicy biegnącej w kierunku północ-południe, przy której znajdują się najważniejsze zabytki, odchodzą wąskie uliczki. Głównym wejściem na starówkę jest brama, do której prowadzą monumentalne, neobarokowe schody. Przez bramę wchodzi się na Plac Braca Radic, po jego lewej stronie wznosi się XVI-wieczny ratusz z arkadami wspartymi na kolumnach, naprzeciw stoi nieduży kościół św. Mihovila z XVII w. Trochę dalej ulica się rozszerza i przechodzi w znajdujący się na najwyższym wzniesieniu półwyspu, plac Katedralny, z pałacami patrycjuszy, które stoją naprzeciw późnoromańskiej katedry św. Marka i pałacu Biskupiego ze skarbcem. Katedra w stylu gotyckim i renesansowym zbudowana została w XV-XVI w. z białego kamienia z Korculi. W bezpośrednim sąsiedztwie katedry, po prawej stronie dzwonnicy stoi dom, w którym rzekomo miał urodzić się Marco Polo.

Od ponad 400 lat średniowieczny zwyczaj moreska należy do tradycji pielęgnowanej w Korculi. Ten dynamiczny taniec z mieczem w kolorowych kostiumach, który odbywa się co roku 27.07 jest prawdziwą atrakcją wyspy. Turniej ten nawiązuje do walk przeciw Arabom: dobry biały król podejmuje walkę przeciw złemu czarnemu królowi.

Korcula pewnie bardzo nam się spodoba, te baszty, mury obronne, starówka, wąskie uliczki i targ, tawerny i kafejki nad wybrzeżem i roztaczające się widoki na morze i wypływające z portu promy.