LOVĆEN

LOVĆEN

Na zachód od Cetinje wznosi się masyw górski Lovćen (spotyka się też zapis Lovćen), objęty w 1952 r. parkiem narodowym o powierzchni 6220 ha. Jego dwa najwyższe szczyty, Śtirovnik (1749 m n.p.m.) i Jezerski vrh (1660 m n.p.m.), widoczne są z każdej strony, z odległości wielu kilometrów. Ten drugi to święta góra Czarnogórców, nazywana lokalnym Olimpem.

Na jej szczycie stoi przypominające nieco bunkier mauzoleum Njegośa (wstęp 2 €). Najsłynniejszy władyka Czarnogóry, biskup i poeta Petar II Petrović-Njegoś (1813-1851) pierwotnie nakazał zbudować w tym miejscu kaplicę upamiętniającą jego wuja, który stał na czele państwa przed nim. Jednak na łożu śmierci wyznał, że życzy sobie, by również jego pochowano na szczycie góry. Początkowo nie spełniono tej prośby w obawie przed Turkami, później Austriacy zniszczyli kaplicę wuja (w 1916 r.). Budowę dzisiejszego mauzoleum rozpoczęto w 1951 r., a zakończono w 1974 r. Projektantem był słynny chorwacki rzeźbiarz Ivan Meśtrović. Prowadzi tu 461 stopni (od parkingu pod szczyt – 469). Przed głównym pomieszczeniem jest atrium z dwiema kariatydami (4,33 m wysokości, po 7,5 t wagi). Sama kaplica to prostokątne pomieszczenie, w którym siedzi wykuty z marmuru Njegoś (3,74 m wysokości, 28 t wagi, długość nosa 15 cm). Na jej tyłach jest zejście do krypty ze szczątkami władyki.

Atrakcją jest taras widokowy z tyłu budowli. Widać stąd niemal cały kraj, od Boki Kotorskiej (akurat dość słabo widocznej) po Jezioro Szkoderskie i od wybrzeża po góry Durmitor. Panoramę od zachodniej strony zamyka są siednia góra Śtirovnik.

Na Jezerski Vrh prowadzi asfaltowa szosa (wjazd dozwolony w godz. 9.00-18.00). Jest stroma i kręta, ale nawierzchnię ma dobrą (22,5 km długości; 45 min jazdy). Można również wejść pieszo, ale zajmie to prawie cały dzień.

Rejony koncentracji ruchu turystycznego

Na terenie Serbii znaczenie turystyczne mają ośrodki miejskie oraz dolina Dunaju i obszary górskie. Belgrad – stolica państwa i wchodzącej w jego skład republiki Serbii. Dzięki swojemu położeniu, bogactwu pamiątek historii i architektury oraz innym walorom Belgrad należy do najważniejszych centrów turystyki międzynarodowej. Szczególnie interesująca jest stara część miasta leżąca na prawym brzegu Sawy. Najważniejszymi obiektami turystycznymi są: twierdza Kalemegdan, ruiny rzymskie, zabytki potureckie i bogate muzea.