Okolice Budwy

OKOLICE BUDWY

Sveti Stefan

Sveti Stefan
Sveti Stefan

Niecałe 10 km na południowy wschód I
od Budwy znajduje się najbardziej fotogeniczne miejsce na czarnogórskim wybrzeżu – granatowe morze omywa skalistą wysepkę, na której stoją stłoczone kamienne domki z czerwonymi dachami (jest to właściwie półwysep, połączony z lądem piaszczystą mierzeją z kamienną podmurówką). Tak niecodzienną lokalizację wybrał dla siebie na pocz. XV w. ród Pastrović, którego członkowie wzbogacili się po udanej bitwie morskiej z Turkami na Boce Kotorskiej. Pierwsze dokumenty wymieniające osadę pochodzą z 1442 r. Paśtrovićowie zamieszkiwali ją do lat 50. XX w. W 1960 r. urządzono tu ekskluzywny hotel, a domki Paśtrovićów przerobiono na apartamenty, w których wypoczywali m.in. członkowie europejskich rodów królewskich, Sophia Loren, Kirk Douglas i Sylwester Stallone.

W najwyższej części wyspy położona jest nosząca to samo imię mała cerkiew z XV w. Całość otoczona jest murami obronnymi z XV-XVI w., których zadaniem była ochrona przed atakami piratów. Wąskie i kręte uliczki z kamiennymi schodami, studnie, miniaturowe tarasy i place oraz kamienne, kryte czerwonymi dachami domy – to wszystko sprawia, że wyspa ma niezapomniany charakter. Nie brakuje tu znamion współczesności: wstęp na wyspę jest płatny, a wszystkie budynki należą obecnie do hotelu

Zwiedzanie półwyspu jest płatne (V-X 10.00-18.00; 5 €). Spacer po labiryncie wąskich chodników, między mikroskopijnymi domkami, to praw­dziwa przyjemność. Są tu również dwie cerkiewki: św. Stefana (XV w.) i Przeobrażenia (1693 r.). W XV i XVI w. teren otoczono murami obronnymi.

Prawosławne klasztory

Monastyr Podlastva. Usytuowany 5 km od Budwy, przy skrzyżowaniu Magistrali z drogą do miasta Podostrog. Powstał w poł. XIV w., a w najstarszych dokumentach wspomina się go w 1417 r. Zabudowania wiele razy były niszczone i odbudowywane. W skromnej cerkwi zachowały się resztki fresków i ikonostas autorstwa D. Dimitrijevića (1747 r.).

Monastyr Podmaine Na obrzeżach Budwy, ok. 2 km od centrum, blisko rzeki Grdevica. Zabudowania otaczają kamienne mury z basztami. Są tu dwie cerkwie, które w obecnym kształcie pochodzą z 1630 r. (mniejsza) i 1747 r. Nieopodal stoi cerkiew sv. Petke, z drewniano-srebrnym ikonostasem. Monastyr znany był jako rezydencja czarnogórskich władców – przebywał tu m.in. Petar II Petrović Njegoś.

Monastyr Praskvica. Ukryty na wzgórzu ponad osadą Sveti Stefan (prowadzi do niego drogowskaz z Magistrali). Rozciąga się stąd ciekawy widok, nieco ograniczony przez drzewa. W skład kompleksu wchodzą dwie cerkwie. Przy wejściu stoi cerkiew św. Mikołaja (crkva sv. Nikole) z 1847 r. Wewnątrz znajduje się ol­brzymi ikonostas z obrazami Nikolasa Aspijotisa (1863 r.). Wyżej w XI w. wzniesiono cerkiew św. Trójcy (crkva sv. Trojice), która przebudowana została w 1881 r. Nazwa klasztoru wywodzi się od brzoskwini [breskva, praskva).

Jadąc dalej na południe docieramy do miejscowości Sutomore, w okolicach której znajdują się ruiny zamku Haj-Nehaj. Zamek został wybudowany przez Wenecjan w XVw. Następnie rozbudowany przez Turków. Ruiny są utrzymane w dość dobrym stanie, prawdopodobnie dzięki małej liczbie turystów odwiedzających to miejsce. Aby dotrzeć na szczyt trzeba przedostać się przez gęste krzaki, które zarosły nieużywaną ścieżkę.

Po drodze zobaczymy Jezioro Szkoderskie i ogromne rozlewiska wokół niego. Na wiosnę jezioro to bardzo zwiększa swoją powierzchnię (z 380 do 540), stąd drzewa i pola znalazły się pod wodą. Teraz wiadomo, dlaczego niektórzy sadzą tutaj ryż. Niesamowite wrażenie sprawiają olbrzymie góry schodzące bezpośrednio do jeziora. Wyjątkowo urocza jest mała osada rybacka o nazwie Vranjina, położona nad niewielką zatoką z małymi łódkami przy brzegu i domami przyklejonymi do zbocza. W całej osadzie nie ma ani jednej ulicy, są tylko wąskie schody między domami.